pre-workout toidulisandid ehk enne trenni toidulisandid

Mis on pre-workout toidulisandid?

Pre-workout toidulisandid on muutunud juba sama populaarseteks kui proteiinipulbrid, sest iga tõsisem jõusaalis treenija otsib viise kuidas parandada enda treeningu sooritust ja võtta maksimum tehtud trennist.

Kuigi pre-workout toidulisandid on juba mõnda aega populaarsed ja nende kasutamine laialdane on siiski infokülluses asjakohast teavet raske leida ja just sellepärast toome järgnevas artiklis välja pre-workout toidulisanditest saadava kasu, peamised koostisosad, võimalikud kõrvalmõjud ja millised on parimad enne treeni toidulisandid mida omegafit.ee e-poest võite leida.

Mis on pre-workout toidulisandid?

Pre-workout toidulisand ehk treeningueelne erguti on üpris iseenesestmõistetav termin, kuni satute toidulisandite keerukasse maailma valides mitmekümne erineva toote vahel ja küsite endalt: „Aga milline neist toidulisanditest võiks sobida mulle?“.

Lihtsustatult öeldes on pre-workout toidulisandite näol tegemist toidulisandiga mis annab sinu treeningule lisaenergia, suurendavad vaimset keskendumist ja vastupidavust kõrgel intensiivsusel. Koostisosade toime tagab lihaste parema verevarustuse, suurenenud hapnikuhulga lihases ning kõrgema motivatsiooni kogu treeningu vältel, lisaks toetavad pre-workout toidulisandid lihasmassi kasvu, suurendavad valgusünteesi lihastes ja vähendavad lihase valulikkust ning väsimust peale treeningut.

Treeningeelsed toidulisandid koosnevad enamasti toitainete, vitamiinide ja aminohapete(bcaa) segust millele on lisatud kofeiin ja suhkur. Järgnevas lõigus toome välja nende toidulisandite peamised koostisosad ja nende toime sinu kehale.

Mida annab mulle pre-workout toidulisandi kasutamine?

Kiirem lihaskasv

Treeningeelsete toidulisandite peamiseks lihaskoe kasvu soodustavaks koostisosaks on aminohapped. Tarbides treeningueelselt asendamatuid aminohappeid ehk hargnenud ahelaga aminohappeid(BCAA), saavad lihased treeningu jooksul, valgusünteesiks vajalikud aminohapped kohe kätte. Kuna hargnenud ahelaga aminohapped mööduvad seedeprotsessist siis muutuvad need lihastele koheselt kättesaadavaks peale tarbimist.

Lisaks BCAA-le sisaldavad pre-workout toidulisandid ka tsitrulliini. Tsitrulliin on aminohape mis suurendab verevoolu lihastesse, tänu sellele tõuseb hapnikutase ning toitainete hulk lihasestes treeningu vältel. Tulemuseks on lihased mis suudavad töötada kauem, intensiivsema treeningu ja suuremate raskuste korral. Kokkuvõtvalt BCAA ja tsitrulliini kooslus aitab suurendada lihase tugevust ja vastupidavust.

Rohkem jõudu

Treeningeelsete toidulisandite kõige olulisem koostisosa tugevuse suurendamiseks on kreatiin. Rakutasandil suurendab kreatiin bio keemilisi mehhanisme, mis suurendavad kehas energiat. Kreatiin aitab kasvatada jõudu, lihasmassi, vastupidavust ja aitab taastuda raskest treeningust.

Arginiin alfa-ketoglutaraat (AAKG ja arginiin) on asendamatu aminohape, mis on vajalik lämmastikoksiidi tootmiseks maksas. L-arginiin stimuleerib valgusünteesi, mis aitab kehal lihaseid üles ehitada ning suurendada lihaste suurust, jõudu ja vastupidavust ning tagab parema verevarustuse ilma vererõhku tõstmata. Veresoonte laienemisel jõuab rohkem verd lihastesse ja kudedesse ning see aitab viia suurema koguse süsivesikuid, valke ja erinevaid lihaseid kasvatavaid hormoone lihasesse.

Rohkem vastupidavust

Kofeiinist tulev energia, samuti nagu hommikul joodud esimene kohvi, annab pre-workout’is sisalduv kofeiin sulle laengu enne trenni ning peale edukat intensiivset treeningut suureneb ka motivatsioon teha rohkem trenni. Lisaks aitab kofeiin parandada keskendumist.

Üheks oluliseks takistuseks vastupidavuse suurendamisel ja intensiivsel treeningul on lihaste väsimus. Lihas väsib kui happed kogunevad lihasesse, selle vastu aitab ideaalselt preworkout toidulisandites leiduv Beeta-alaniin mis vähendab hapete kogunemist lihastes. Tänu beeta-alaniinile saate treeningul rohkem ja kauem treenida.

Vaimne mõju

Lisaks füüsilistele mõjudele paranevad ka kognitiivsed protsessid nagu erksus, keskendumine ja reaktsiooniaeg.

Kuidas treeningueelne toidulisand töötab?

Esiteks stimuleerivad treeningueelsed toidulisandid närvisüsteemi. Tänu sellele suureneb energia ja kasvab motivatsioon. Ükskõik millise treeninguga alustamiseks on vajalik eelnevalt energia ja motivatsioon.

Teiseks kiireneb vereringe ja ahenevad veresooned lihastes mille tulemusel paraneb lihaste hapniku ja toitainetega varustatus. Hapnik annab lihasele vastupidavuse, toitained aitavad kasvatada lihast ja kiirendada ainevahetust.

Kolmandaks kreatiini ja BCAA annavad lihastele olulised ehituskivid valgusünteesi suurendamiseks ja rasvade põletamiseks. Beeta-alaniin aitab vähendada lihase väsimust ja valulikust ning takistab happeliste protsesside toimumist lihastes ehk teisisõnu takistab kõiki protsesse mis võiksid teie treeningut pärssida. Suhkrud annavad energiat suure energiakoormuse säilitamiseks.

Kuidas teada kas pre-workout toidulisandid toimivad?

Märkate suurenenud lihasmassi ja jõunäitajaid suhteliselt lühikese aja vältel peale kasutamist. Tihti tuleb meeles pidada, et kõik sõltub ka treeningu eesmärgist, tüübist ja individuaalsest füsioloogiast. Esmased näitajad on sinu energiataseme järsk tõus, parem kontsentratsioon, naha kihelus mida tekitab beeta-alaniin, suureneb raskuste ja korduste arv millega saate treeningu jooksul hakkama. Treeningueelsete toidulisandite tulemused on erinevad ja kõik sõltub indiviidist. Kokkuvõtvalt näed kindlasti tulemusi ja varsti.

Millal on parim aeg tarbida treeningueelseid toidulisandeid?

Parim aeg tarbida treeningueelseid toidulisandeid on siis kui neist on parim kasu. Liiga varajasel või liiga hilisel tarbimisel ei anna need treeningule oodatud kasu. Mõistlik oleks järgida tootja poolset soovitust mis enamasti jäävad ajavahemiku 15-30 minutit enne treeningu alustamist. See on piisav aeg, et kofeiin saaks hakata toimima ja teised koostisosad saaksid vereringesse siseneda.

Millised võivad olla treeningueelsete toidulisandite kõrvalmõjud

Mõned inimesed võivad olla kofeiini suhtes tundlikud. Kofeiini sisaldus pre-workout toidulisandites jääb lubatud piiridesse, kuid siiski võib mõnel inimesel esineda nende kasutamisel ärevust. Aga üldiselt esineb koostisosade suhtes tundlikust harva.

Tuleks veel märkida, et mõnedel inimestel võib tekkida reaktsioon beeta-alaniinile ning nad võivad kogeda käte ja jalgade tuimust ja kipitus tunnet, kuid üldiselt ei peeta neid sümptomeid ohtlikeks, vaid pigem ebamugavaks kõrvalnähuks. Mõnedel inimestel kel on tundlikus niatsiini(B3) suhtes, võivad kogeda naha punetust näol, rinnal või kätel.

Kas treeningueelsed toidulisandid on ohutud?

Üldjuhul on treeningeelsed toidulisandid väga ohutud. Nagu eelnevas lõigus kirjas siis peamiselt tekivad väiksemad kõrvalnähud mis on peamiselt seotud mõnede inimeste tundlikkusega mõne koostisosa vastu. Vahel kogetakse ärevust mis tuleneb kofeiini tundlikkusest. Juhul kui te pole kindel, pidage enne treeningueelsete toidulisandite tarbimist nõu oma arstiga.

Milliseid pre-workout toidulisandid on head?

Eesti toidulisandite turul on valida sõna otseses mõttes mitmekümne erineva pre-workout toidulisandi vahel. Toome välja mõned meie tooted mida soovitame ja oleme ise kasutanud enda treeningutel.

Blood and Guts 380g – Pre-workout – DY Nutrition

Legendaarse Dorian Yates’i poolt välja töötatud pre-workout toidulisand. Kui tahad viia oma treeningu uuele tasemele siis see toode sobib just sulle. Suurendab keskendumist treeningule ja annab rohkelt lisajõudu intensiivseks treeninguks. Seguneb hästi ja on hea maitsega. Mõju tunned juba 10-15. minutiga. Loe lähemalt

ABE – All Black Everything – Pre-workout – Applied nutrition

Kui tahad enda treeningule lisakäigu anda siis see toode sobib sulle ideaalselt. Suurendab keskendumist ja  annab sulle vajaliku lisajõu intensiivseks treeninguks. Seguneb hästi ja mõjub kiiresti. Loe lähemalt

Hyde Nightmare – Pre-workout – prosupps

HYDE® Nightmare on loodud suure jõuvajadusega sportlastele, kelle on vaja taluda suurt füüsilist ja vaimset koormust. Loe lähemalt

Kas peaksid kasutama treeningueelseid toidulisandeid?

Juhul kui tegelete kergema treeninguga, vaid vormis püsimise eesmärgil ja ei tegele intensiivse treeninguga siis tõenäoliselt ei saa te eriti palju või täieliku kasu pre-workout toidulisandist. Võite pigem tunda end närvilisena treeningul kasutamata jäänud lisaenergiast. Aga juhul kui tegelete kõrge intensiivsusega trenniga mis tekitab tõelise kurnatuse siis võib enne trenni toidulisand olla just see mida vajad, et järgmisele tasemele jõuda.

Loe lisaks

Shopping Cart